Czy można nauczyć się śpiewać bez talentu?
Tak, można nauczyć się śpiewać bez talentu. Odpowiedni trening wokalny oraz strategiczne podejście do nauki śpiewu pozwolą Ci nauczyć się śpiewać. Nawet bez wrodzonego talentu.
Niestety wciąż powszechne jest przekonanie, że nauka śpiewu nie ma większego sensu w przypadku ludzi nieposiadających talentu do śpiewu.
Nic bardziej mylnego!
Nawet jeśli nie uważasz się za osobę utalentowaną muzycznie, to masz w sobie potencjał, aby nie tylko nauczyć się śpiewać, ale również rozwinąć u siebie talent do śpiewu.
Daj szansę swojemu głosowi i zacznij regularnie trenować. Możesz się bardzo pozytywnie zaskoczyć.
Nauka śpiewu bez talentu
Powiedzmy sobie teraz, jak to jest z tym talentem.
Czy każdy może nauczyć się śpiewać? Czy można nauczyć się śpiewać bez talentu? Czy talent dostajemy w genach, czy możemy go sami wypracować?
Czy ludzie nieposiadający talentu, w najlepszym wypadku, skazani są na bycie średniakami? A może jednak poprzez ciężką pracę, naukę śpiewu, lekcje śpiewu i różne ćwiczenia mogą osiągnąć poziom mistrzowski?
To prawda, że jesteśmy różni i jedni dostają w genach więcej, a inni mniej.
Jeśli jednak nie poszczęściło Ci się w muzycznej loterii genowej, to wciąż masz dużą szansę, żeby naprawdę dobrze śpiewać.
Twoja nieco gorsza pozycja na starcie powinna Cię zmotywować do cięższej i bardziej sumiennej pracy, tak aby jak najszybciej poradzić sobie ze swoimi słabościami.
Kilka lat temu wpadła mi w ręce bardzo ciekawa książka pod tytułem Kod Talentu.
Jej autor, amerykański pisarz i dziennikarz, Daniel Coyle, przekonuje, że talentu wcale nie trzeba otrzymać w genach.
Twierdzi on, że kiedy przychodzimy na świat, to mamy potencjał, żeby być utalentowanymi w wielu różnych dziedzinach, ale wykształcamy tylko takie umiejętności, którym poświęcamy czas i uwagę lub te, których rozwój jest stymulowany przez otoczenie, w którym żyjemy.
Coyle pisze też dużo o tajemniczej substancji zwanej mieliną, która jest odpowiedzialna za nasze uzdolnienia i dzięki której nauka śpiewu bez talentu jest w ogóle możliwa.
Jak nauczyć się śpiewać bez talentu?
Kilkanaście lat temu odkryto, że za poziom naszych zdolności w danej dziedzinie odpowiada substancja zwana mieliną.
Mielina oblepia włókna nerwowe, za pomocą których komunikują się nasze komórki nerwowe – neurony. Im więcej tej mieliny mamy na włóknach, tym neurony szybciej przesyłają sobie informacje i tym sprawniej wykonujemy daną czynność (np. śpiewamy).
Z licznych badań wynika, że to właśnie ilość mieliny robi różnicę.
Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się śpiewać, to masz jej niewiele. Jednak w miarę jak kontynuujesz swoją naukę śpiewu, to wytwarzasz jej coraz więcej.
Ludzie, którzy osiągnęli poziom mistrzowski w danej dziedzinie, mają bardzo dużo mieliny wokół obwodów odpowiedzialnych za tę dziedzinę. Ludzie, którzy dopiero zaczynają, nie mają jej prawie wcale.
Za każdym razem kiedy uczysz się śpiewać i trenujesz swój głos, odpalasz połączenia odpowiedzialne za umiejętność śpiewania, a to z kolei stymuluje Twój organizm do produkcji większej ilości mieliny.
Im grubsza warstwa mieliny otaczającej Twoje obwody, tym szybciej przebiegają impulsy elektryczny pomiędzy neuronami i tym lepiej śpiewasz.
Mielina powstaje bardzo powoli, dlatego głos zmienia się powoli, a nauka śpiewu nie trwa tygodnia czy dwóch, ale miesiące czy nawet lata. Jeśli chcesz dobrze śpiewać, to wytrwałość i cierpliwość są Twoimi największymi sprzymierzeńcami.
Jak skutecznie uczyć się śpiewać bez talentu?
Świadoma nauka śpiewu przynosi konkretne rezultaty, nieumiejętna nauka śpiewu może być stratą czasu.
Powiedzmy sobie zatem w jaki sposób trenować głos i uczyć się śpiewać, aby wytwarzać dużo mieliny i rozwijać się tak szybko, jak to możliwe.
Zarówno wspomniany Daniel Coyle, jak i inny autor, Geoff Colvin, w swojej książce Talent Is Overrated (Talent jest przereklamowany) zgadzają się, że kluczem do sukcesu, czy to w sporcie czy w nauce śpiewu, są tak zwane „pogłębione ćwiczenia”.
Pogłębione ćwiczenia to ćwiczenia, które cechuje:
Właśnie w oparciu o te zasady tworzyłem wszystkie kursy śpiewu z pakietu Nauka Śpiewu Pro.
W czasie treningów z kursami robisz dużą ilość powtórzeń każdego ćwiczenia.
W trakcie ćwiczeń dochodzisz do miejsc, z którymi sobie nie radzisz i popełniasz błędy. Twój mózg dostaje informacje zwrotne odnośnie tego, co nie działa i koryguje to, w jaki sposób wydobywasz dane dźwięki.
Następnie poprzez powtarzanie utrwalasz sobie poprawny sposób wydobywania tych dźwięków i przechodzisz do kolejnych wyzwań, w postaci jeszcze wyższych i trudniejszych do wydobycia dźwięków.
Nauka śpiewu w taki sposób daje rezultaty, bo nowe warstwy mieliny tworzą się wokół Twoich obwodów, Twoja skala się poszerza i zyskujesz lepsze panowanie nad głosem.
Jak pisze Coyle – „Praktyka czyni mielinę, a mielina czyni mistrza”.
No dobra, ale jak do tego wszystkiego mają się geny?
Geny mają pewien wpływ na to, ile mieliny wytwarzamy. Niektórym ludziom po prostu to wszystko będzie przychodziło łatwiej i szybciej niż innym.
Wiele zależy również od tego, czy Twoje otoczenie stymulowało rozwój Twoich muzycznych zdolności w okresie dorastania.
To oczywiste, że osoba, która miała kontakt z muzyką od dziecka będzie startować z wyższego poziomu i szybciej nauczy się śpiewać, niż ktoś, kto dopiero jako dorosły odkrył w sobie pasję do śpiewania.
Jednak niech to nie będzie wymówka, aby nad sobą nie pracować. Tym bardziej, że historia zna mnóstwo przypadków osób, które pomimo trudności i różnych przeciwieństw osiągnęły wielki sukces.
Podsumowując, czy można nauczyć się śpiewać bez talentu? Tak, można i nie warto z tym czekać.
Tym bardziej, że teraz możesz nauczyć się śpiewać samodzielnie, we własnym domu.
W tym celu pobierz darmową rozgrzewkę wokalną lub kup pakiet kursów do nauki śpiewu Nauka Śpiewu Pro. Powodzenia!